Yanlış Bildiklerimizde Bugün: Doğru Sandığımız 4 Yanlış Bilgi

Hayatta doğrudan kabul ettiğimiz birçok şeyin aslında yanlış olduğunu duyduğumuzda gerçekten şaşırırız. Oysa ki çocukluğumuzdan bu yana doğru sandığımız yüzlerce bilgi vardır. Çoğunu nereden bildiğimizi bile hatırlamayız. Özellikle hayvanlar ile ilgili yanlış bildiğimiz fakat bunun farkında bile olmadığımız birçok bilgi vardır. Peki bu bilgiler nereden gelir? Yanlış bildiklerimizde bugün: doğru zannedilen 4 yanlış bilgi paylaşacağız.  

Yanlış Bildiklerimizde Bugün: balık ile ayran içilmez.

1.      Balık ile ayran içilmez!

Balık ayran çiftinin kişilerin zehirlenmesine yol açtığına dair bir şehir efsanesi olduğu doğru. Ancak balık ve ayranın birlikte tüketildiğinde kimseye zararı olmaz. Aslında bu yanlış fikrin nedeni hem balım hem de ayranda bulunan histamin proteini. Bu protein aynı anda balık ve ayrandan geldiğinde fazlasının zararlı olabildiği durumlar vardır. Balık taze ise zehirlenme veya olumsuz bir durum ortaya çıkmaz ancak balık taze değilse bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yanlış Bildiklerimizde Bugün: Kelebekler 1 gün yaşar.

2.      Kelebekler 1 gün yaşar.

Kelebeklerin ömrü 1 gün olduğu yanılgısını kim uydurdu bilmiyoruz ama bunun altında romantik edebiyatçıların yattığına dair tahminlerimiz var. Kelebeklere üzülmeyi bırakın çünkü bazı kelebekler kış uykusuna bile yatabiliyor. Ortalama ergin kelebeklerin ömrü 1 ile 2 ay arasında değişir. Bazı türlerin ömürleri 1 yıla yakın da olabiliyor. Belgesel sever biri iseniz göç eden kelebekler hakkında birkaç şey duymuş olabilirsiniz. Yanlış bildiklerimiz de bugün kelebeklerin ömrü de yerini aldı.

Yanlış Bildiklerimizde Bugün: Balıklar birkaç saniye sonra her şeyi unutur.

3.      Balıklar birkaç saniye sonra her şeyi unutur.

Balık hafızası birçoğumuz tarafından yanlış bilinenler konulardan biri. Tüm balıkların hafızası birkaç saniye sonra sıfırlanmaz. Hatta evlerimizde beslediğimiz japon balıklarının yaklaşık 3 ile 5 ay arasında hafızalarının olduğu gerçeği sizi şaşırtabilir. Artık “Balık hafızalı” kavramını bir kenara bırakmanın zamanı geldi.

Yanlış Bildiklerimizde Bugün: Bukalemunlar tehlike anında renk değiştirir.

4.      Bukalemunlar tehlike anında renk değiştirir.

Bu algıya kim neden oldu bir fikrimiz yok ama bukalemunların renk değiştirmelerinin nedeni tehlike değil. Genellikle bukalemunlar, karşı cinsi etkilemek istedikleri zamanlarda renk değiştirerek ilgiyi kendileri üzerinde tutmak isterler. Renk değiştirmelerinin bir başka nedeni de vücut ısısını dengelemeye çalışmaktır.

Yanlış bildiklerimizde bugün hayvanlar alemi hakkında en çok şaşırtan ve doğru sanılan bilgilere yer verdik. Merak ettikleriniz, öneri ve fikirleriniz için yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerli.

Hayat Hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir